Це середньовічне містечко відоме насамперед тим, що тут народився Микола Коперник). Але крім цього в Торуні зосереджено безліч красивих будівель і цікавих музеїв, а саме місто занесено до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Поляки жили тут з незапам’ятних часів, поки в XIII столітті не прийшли загарбники — племена прусів. Тоді мазовецький князь Конрад заручився підтримкою лицарів-хрестоносців Тевтонського Ордену, які допомогли полякам позбутися від ворогів, та так тут і залишилися.
В результаті хрестоносці побудували в Торуні фортецю, а потім спорудили потужний замок, що став резиденцією ордену, а виріс поруч у 1264 році ремісничий селище отримало міські права. Торунь увійшла в Ганзейский торговий союз, який об’єднав северонемецкие міста, а завдяки цьому союзу німецькі купці, спираючись на силу лицарського ордену, монополізували торговельне посередництво у Східній Європі та Прибалтиці. Морські судна по Віслі доходили до Торуні, що дозволило місту стати серйозним конкурентом Гданську.
Місто стрімко розвивалося і процвітав, і до XVII століття вже за величиною з тодішньої Варшавою. У XV столітті замок хрестоносців зруйнували і зараз серед руїн розмістився музей.
У 1473 році в Торуні на вулиці св. Анни (тепер вул. Коперника) народився Микола Коперник — не дивно, що сьогодні на цій вулиці у будинку №17 знаходиться музей, в стінах якого зібрано безліч предметів, пов’язаних з великим астрономом. Хоча вся його життя пройшла далеко від Торуні, тут його завжди вважали своїм. На ринку Старого міста, поруч з ратушею, Копернику навіть поставили пам’ятник, на якому викарбувано по-латині: “Микола Коперник, торунянин, зрушив Землю, зупинив Сонце і Небо”.
Стародавня частина міста збереглася приблизно такою, якою її бачив сам Коперник. У потужному готичному костелі св. Яна знаходиться знаменитий дзвін, що носить назву “Tuba Dei” (“Труба Господа”) — другий за величиною в Польщі після краківського Сигизмунда. Він відлитий у 1500 році, його діаметр становить 217 см, а важить він більше 7 тонн.
В Торуні є навіть своя “пізанська вежа”, тільки називається вона “Кшива Вежа” (“Крива Вежа”) — це одна з веж кріпосної стіни, побудована в XIII столітті. З тих пір її вершина відійшла від вертикалі майже на півтора метра.
Ратуша Торуні в стилі цегляної готики
У цьому невеликому за нинішніми мірками містечку безліч цікавих будівель — так, наприклад, “Будинок Під Зіркою”, побудований у 1697 році, виділяється серед інших своєю незвичайною архітектурою сьогодні в ньому знаходиться Музей мистецтва Далекого Сходу. В іншому старовинному кам’яному будинку розміщується кнайпа “Під Розумним Фартухом”, який почав залучати відвідувачів ще з 1700 року.
Також тут є справжній військовий форт часів II Світової війни і торуньская астрономічна обсерваторія, відкрита для відвідувачів.
Сьогодні в Торуні можна поласувати місцевим “делікатесом” — знаменитими пряниками, що виготовляються за старовинним рецептом. На їх плоскій поверхні часто зображуються символи міста і сцени з життя середньовічної рицарської
Вночі будівлі і міські стіни Старого міста вздовж проспекту підсвічуються, створюючи вражаючий ефект
Панорама Торуні