Міопія (також називається короткозорість) є найпоширенішою причиною порушення зору у людей у віці до 40 років. В останні роки її поширеність зростає з тривожною швидкістю.

У світовому масштабі дослідження показують, що в 2000 році приблизно 25% населення світу було короткозорим, але до 2050 року очікується, що приблизно половина людей на планеті буде уражена міопією.
Симптоми міопії
Короткозорі особи мають труднощі з читанням дорожніх знаків і оглядом віддалених об’єктів, але добре справляються з ідентифікацією близько розташованих предметів і такими завданнями, як читання і використання комп’ютера.
Інші ознаки і симптоми короткозорості включають, напруження очей і головні болі. Відчуття втоми під час водіння або занять спортом також може бути симптомом некоректної роботи зорового апарату.
Якщо ви відчуваєте ці ознаки або симптоми під час носіння окулярів або контактних лінз, сплануйте огляд очей з вашим офтальмологом, щоб дізнатися, чи потрібно вам підкоригувати лінзи.
Що викликає короткозорість?
Короткозорість виникає, коли очне яблуко занадто довге, відносно сили фокусування рогівки і кришталика ока. Це спричиняє фокусування світлових променів у точці перед сітківкою, а не безпосередньо на її поверхні.
Міопія також може бути викликана занадто вигнутою рогівкою та/ або лінзою відносно довжини очного яблука. У деяких випадках короткозорість виникає внаслідок поєднання цих факторів.
Короткозорість, як правило, розвивається в дитинстві, і ви знаходитесь в групі ризику, якщо ваші батьки хворіють міопією. У більшості випадків короткозорість стабілізується в ранньому дорослому віці, але іноді вона продовжує розвиватися з віком.
Лікування короткозорості
Короткозорість може бути виправлена за допомогою окулярів, контактних лінз або рефракційної хірургії.

Залежно від ступеня вашої короткозорості, вам доведеться носити окуляри або контактні лінзи весь час або тільки тоді, коли вам потрібно дуже чітке бачення відстані, наприклад, під час водіння або перегляду фільму.
Хороший вибір лінз для короткозорості – це шкельця з високим індексом (для тонких, легких окулярів) і лінзи з антивідбивними покриттями. Також варто розглядати фотохромні лінзи, щоб захистити очі від ультрафіолетових променів і синього світла з високою енергією, та зменшити потребу в окремій парі рецептурних окулярів на відкритому повітрі.
Якщо ви короткозорі, першому числу (“сфері”) на рецепті окулярів або рецепті контактних лінз буде передувати знак мінус (-). Чим вище число, тим більш короткозорими ви є.
Рефракційна хірургія може зменшити або навіть усунути потребу в окулярах або лінзах. Найбільш поширені процедури виконуються за допомогою ексимерного лазера.
- PRK лазер видаляє шар тканини рогівки, згладжує рогівку і дозволяє світловим променям більш точно фокусуватися на сітківці.
- LASIK – найпоширеніша рефракційна процедура, за допомогою лазера змінюється кривизна рогівки, що дозволяє правильно сфокосувати світло на сітківці.
- Також існує ортокератологія, яка не є хірургічною процедурою, де ви носите спеціальні жорсткі газонепроникні (RGP або GP) контактні лінзи, які вночі змінюють рогівку під час сну. Коли ви знімаєте лінзи вранці, ваша рогівка тимчасово зберігає нову форму, так що ви можете ясно бачити протягом дня без окулярів або контактних лінз.
Ортокератологія та рефракційна терапієя рогівки (CRT), довели свою ефективність при тимчасовій корекції легкої та середньої міопії. Обидві процедури є гарною альтернативою хірургії для осіб, які є занадто молодими для LASIK або не є хорошими кандидатами для рефракційної хірургії з інших причин.
Імплантовані лінзи, відомі як факічні інтраокулярні лінзи, є іншим хірургічним варіантом для корекції короткозорості, особливо для осіб з високим ступенем короткозорості та тонкою рогівкою, що може збільшити ризик ускладнень від LASIK або інших процедур корекції лазерного зору.
Факічні ІОЛ працюють як контактні лінзи, за винятком того, що вони хірургічно поміщені в око і зазвичай є постійними, а це означає, що немає необхідності в обслуговуванні. На відміну від інтраокулярних лінз що використовуються в хірургії катаракти, факічні ІОЛ не замінюють природній криштали, який залишається неушкодженим.
Контроль міопії
Із розвитком тенденції до збільшення кількості осіб з короткозорості, існує великий інтерес у пошуку шляхів контролю прогресування міопії в дитинстві.

Випробувано ряд різних методів – включаючи пристосування дітей до біфокальних, прогресивних лінз і газопроникних контактних лінз. Всі ці результати дають неоднозначні результати.
Недавні клінічні випробування показали, що низькодозові атропінові очні краплі можуть уповільнити прогресування міопії у дітей шкільного віку, причому викликають значно менше побічних ефектів у порівнянні з більш високими концентраціями.
Деякі діти, однак, не добре реагують на краплі атропіну.
Пам’ятайте, що самостійне лікування атропіном несе неабияку загрозу вашому здоров’ю, тому в жодному разі не намагайтесь займатись самолікуванням та завжди консультуйтесь з офтальмологом.

Щоденна одноразова контактна лінза з подвійним фокусом зменшила швидкість прогресування міопії у дітей у віці від 8 до 12 років у порівнянні з однооб’єктивною лінзою, за даними дослідження, проведеного у 2017 році на зустрічі Американської академії оптометрії. Спеціально розроблені мультифокальні лінзи зменшили прогресування міопії на 59% на рік, 54% на два роки і 52 на три роки, у порівнянні з прогресуванням міопії у дітей, які носили звичайні контактні лінзи.
“Існували хороші кореляції між зміною похибки заломлення і зміною росту очного яблука”, – сказав Пол Чемберлен, який представив дослідження і є старшим менеджером клінічних досліджень CooperVision.
Дегенеративна короткозорість
У більшості випадків короткозорість – це лише незначні незручності і не представляє ризику для здоров’я очей. Але іноді міопія може бути настільки прогресивною і важкою, що вважається дегенеративним станом.
Дегенеративна короткозорість (також звана злоякісна або патологічна міопія) є відносно рідкісним станом, який вважається спадковим і зазвичай починається в ранньому дитинстві. Близько 2% населення можуть бути ураженими. Дегенеративна короткозорість є провідною причиною сліпоти.
При злоякісній міопії подовження очного яблука може відбуватися швидко, що призводить до стрімкого і важкого прогресування міопії і втрати зору. Люди з цим станом мають значно підвищений ризик відшарування сітківки та інших дегенеративних змін у задній частині ока (наприклад, кровотеча з очей при ненормальному рості судин).
Дегенеративна короткозорість також може підвищити ризик розвитку катаракти.
Лікар-офтальмолог: Марта Федоренко